DVD versus Blu-ray 1. část

Kategorie: Za poznáním
Vytvořeno sobota 18. srpen 2012 0:00 Napsal Daniel Felix Hrouzek

Ačkoliv se na našem trhu Blu-ray filmy vyskytují už čtyři roky, mezi běžnými domácími diváky o nich stále panuje nepříliš lichotivé povědomí: to jsou ty předražené filmy se (snad) lepším obrazem, kvůli kterým je nutné pořídit si novou televizi, přehrávač a kdoví co ještě… Co z toho je vlastně pravda a co už dávno neplatí? Proč má nyní cenu se o filmy na Blu-ray zajímat více, než kdy jindy? K vysvětlení nám nejlépe poslouží přehled základních vlastností Blu-ray – nástupce DVD. Jako každá technologie má i Blu-ray svoje klady a zápory. Mezi největší klady bezesporu patří obraz ve vysokém rozlišení, až osmikanálový (7.1) zvuk, takzvané interaktivní funkce a například ještě možnost stahování bonusového obsahu z internetu.

Ostrý obraz…

Co si ale vlastně představit pod pojmem „vysoké rozlišení“? Není to jen další z marketingových tahů nenasytných prodejců elektroniky? Není, řeč čísel hovoří jasně:

Zatímco na DVD je obraz uložen jako série snímků s rozlišením 720x576 bodů (PAL), na Blu-ray jsou jednotlivé snímky filmu uloženy v rozlišení 1920x1080 bodů. Laicky řečeno obsahuje Blu-ray obraz pětkrát více obrazových bodů, než obraz na DVD.

Majitelé televizorů s úhlopříčkou větší než jeden metr (a to už je dnes v podstatě standardní velikost) by teď měli zbystřit. Čím větší je totiž plocha televizoru, tím více se projevují nedostatky zastaralého DVD formátu: nedostatek obrazových detailů, vedoucí až k dojmu snížené ostrosti. Pětinásobně vyšší rozlišení filmů na Blu-ray je naopak jako stvořené pro co největší zobrazovací plochu – není problém si film promítat na třímetrové plátno a vytvořit si tak skutečné domácí kino! Blu-ray obraz bude i při takové velikosti ostrý a plný detailů, které žádné DVD nemůže nikdy obsahovat.

…a dobrý zvuk

Podobně lze srovnat i zvukové možnosti DVD a Blu-ray disků: na DVD je standardem zvuk 5.1 (pět kanálů + subwoofer) ve formátech Dolby Digital nebo DTS.

Blu-ray oproti tomu nabízí 7.1 zvuk, umožňuje použití nekomprimovaného formátu PCM a také vylepšených bezeztrátových formátů Dolby TrueHD a DTS-HD. Ty kromě vyššího datového toku a tedy subjektivně lepšího zvuku nabízejí i další zajímavé vlastnosti, jejichž popis ovšem přesahuje rámec tohoto článku.

Faktem prostě je, že pokud se televizor s alespoň trochu větší úhlopříčkou doplní 7.1 zvukovou aparaturou, vznikne při „nakrmení“ kvalitním Blu-ray diskem filmový zážitek srovnatelný s návštěvou klasického kina.

„Hejblátka“ a internet

Blu-ray filmy dále disponují interaktivní technologií BD-Java, založenou na jazyce Java, známém z osobních počítačů a mobilních telefonů. Pomocí programového kódu jsou realizovaná například ovládací menu titulu, interaktivní rozhovory, hry a kvízy, které ovšem mohou být oproti pseudohrám známým z DVD podstatně sofistikovanější. Přehrávače navíc díky dvěma samostatným videodekodérům umožňují takzvaný obraz v obraze, který může zajímavým způsobem poskytnout například videokomentáře tvůrců a herců přímo v obraze přehrávaného filmu. Některé přehrávače lze připojit k internetu, což pak ve spojení s příslušně vybaveným Blu-ray titulem a interní pamětí přehrávače otevírá zajímavé možnosti, například stahování trailerů, bonusových videí, fotografií nebo třeba objednání tématického vyzvánění pro mobilní telefon.

Stojí to za to?

Co si budeme namlouvat – plochý televizor s vysokým rozlišením (HDTV) má dnes doma téměř doslova každá druhá domácnost. A pokud si pořizujete novou televizi dnes, tak žádnou jinou než HDTV LCD nebo plazmu stejně neseženete. Tím pádem je splněna základní podmínka pro sledování Blu-ray filmů.

Tou druhou je Blu-ray přehrávač, protože na DVD přehrávači si Blu-ray disk skutečně nepustíte. Ovšem ani tady už není situace ani zdaleka tak tragická, jako byla před čtyřmi lety, kdy na našem trhu existovalo pouze několik Blu-ray přehrávačů s cenou vysoce přesahující deset tisíc korun. Dnes je možné si vybrat z desítek Blu-ray přehrávačů nejrůznějších značek i neznaček, přičemž jejich cena začíná na nějakých dvou tisících. Pokud vezmeme v úvahu, že si Blu-ray přehrávač bez problémů poradí s jakýmkoliv DVD i CD, získá představa investice do multifunkčního zařízení jasnější obrysy. Audiofilové  celý řetězec doplní ještě o 7.1 receiver a reprosestavu, běžný uživatel může bez obav použít svou stávající 5.1 sestavu. Zbývá tedy poslední, zásadní „problém“ – kupovat či nekupovat drahé Blu-ray filmy?

Ten ale rozřešíme (a také si povíme, že Blu-ray filmy už dávno nemusí být drahé) až ve druhé části tohoto článku, kterou na tomto místě naleznete 25. srpna.

FOTO: Daniel Felix Hrouzek

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. DVD versus Blu-ray 1. část. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free