Gustav Hilmar - hrál často postavy zemitých, tvrdých chlapů

Kategorie: Osobnosti
Napsal Mgr. Stanislav Bensch

Vlatním jménem Gustav Černý, narodil se 30. ledna 1891 v obci Podlázky (okres Mladá Boleslav). Původně se po studiu na reálce chtěl věnovat se svým bratrem (pozdější výtvarník Bedřich Černý) malířství. Byla to ale Vojanova interpretace Hamleta, která jej uchvátila a přivedla k divadlu. Po absolvování dramatické školy Karla Želenského se stal v roce 1912 členem Městského divadla v Plzni. Po 1. světové válce následovala angažmá v Národním divadle v Brně (1920-22), dále v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě (1922-26), odkud už se ubírala jeho cesta do Městských divadel pražských, kde potom také v roce 1959 svou jevištní kariéru ukončil.

Jako charakterní herec hrál často postavy zemitých, tvrdých chlapů. Ve filmu debutoval v roce 1926, kdy krátce po příchodu do Prahy ztělesnil po boku svých divadelních kolegů sklářského parťáka v Hlavatého němém snímku Román hloupého Honzy. Ve 30. až 60. letech potom následovalo více než šest desítek filmových postav a ačkoliv žádná z nich nebyla titulní nebo hlavní, mnohé z jeho tzv. „malých“ rolí se hluboce vryly do paměti diváků.

Ve 30. letech ho režiséři a producenti téměř stereotypně obsazovali do rolí továrníků, podnikatelů a vysokých úředníků (Vražda v Ostrovní ulici, Eva tropí hlouposti, Madla zpívá Evropě) nebo sedláků a tvrdohlavých poctivců, majících obvykle potíže se svými nezdárnými syny nebo dcerami (Před maturitou, Muzikantská Liduška, Městečko na dlani, Skalní plemeno), ale také strážníků a četníků (U snědeného krámu, Hordubalové) a dělníků (Svět patří nám, Včera neděle byla).

V poválečné kinematografii to byly zase postavy mlynářů, sedláků, rychtářů a starostů (Řeka čaruje, V horách duní, Muzikant, Divá Bára, Frona). Ve Vávrově Husitské trilogii vytvořil nejprve moudrého Jana z Chlumu, který Husa varoval před jeho cestou do Kostnice, poté jihočeského zemana Ctibora z Hvozdna. Nezapomenutelná byla jeho epizodka starého profesora z Krejčíkova Vyššího principu. S filmem se rozloučil rolí staříka Maška v Helgeho dramatu Bez svatozáře z prostředí zastaralé šamotárny, jejíž letití zaměstnanci se odmítají rozloučit s celoživotní prací.

V roce 1955 mu byl propůjčen titul zasloužilého umělce, o šest let později o něm natočil Bořivoj Zeman herecký medailon, krátký střihový snímek Gustav Hilmar. Zemřel v Praze 19. března 1967.

Filmografie:

1926    He: ROMÁN HLOUPÉHO HONZY (Ředitel sklárny)
1931    He: LOUPEŽNÍK
1932    He: PÍSNIČKÁŘ / He: PŘED MATURITOU
1933    He: POBOČNÍK JEHO VÝSOSTI / He: U SNĚDENÉHO KRÁMU / He: VRAŽDA V OSTROVNÍ ULICI
1937    He: BATALION / He: HORDUBALOVÉ / He: JAN VÝRAVA / He: SVĚT PATŘÍ NÁM / He: VYDĚRAČ / He: ŽENA POD KŘÍŽEM
1938    He: ANDULA VYHRÁLA / He: CECH PANEN KUTNOHORSKÝCH / He: KROK DO TMY / He: LUCERNA / He: NEPORAŽENÁ ARMÁDA / He: ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA / He: VČERA NEDĚLE BYLA
1939    He: CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE / He: EVA TROPÍ HLOUPOSTI / He: LÍZINO ŠTĚSTÍ
1940    He: MADLA ZPÍVÁ EVROPĚ / He: MUZIKANTSKÁ LIDUŠKA / He: OKÉNKO DO NEBE / He: PACIENTKA DR. HEGLA

1941    He: HOTEL MODRÁ HVĚZDA / He: PRAŽSKÝ FLAMENDR
1942    He: KAREL A JÁ / He: MĚSTEČKO NA DLANI / He: OKOUZLENÁ
1943    He: ŠŤASTNOU CESTU
1944    He: DĚVČICA Z BESKYD / He: JARNÍ PÍSEŇ / He: POHÁDKA O KNOFLÍKU / He: SKALNÍ PLEMENO
1945    He: ROZINA SEBRANEC / He: ŘEKA ČARUJE
1946    He: NADLIDÉ / He: NEZBEDNÝ BAKALÁŘ / He: PRŮLOM / He: V HORÁCH DUNÍ
1947    He: ČAPKOVY POVÍDKY / He: KŘIŽOVATKA / He: MUZIKANT
1949    He: DIVÁ BÁRA
1952    He: NAD NÁMI SVÍTÁ / He: NÁSTUP
1953    He: PŘICHÁZEJÍ Z TMY / He: TAJEMSTVÍ KRVE / He: VÝSTRAHA
1954    He: FRONA / He: JAN HUS / He, Ko: NEJLEPŠÍ ČLOVĚK
1955    He: JAN ŽIŽKA / He: Z MÉHO ŽIVOTA
1956    He: ADVENT / He: PROTI VŠEM
1957    He: TO BYLA NOC
1960    He: VYŠŠÍ PRINCIP
1963    He: BEZ SVATOZÁŘE

Tučně zvýrazněné filmy si můžete objednat na DVD na stránkách www.filmexport.cz nebo tel. 261 213 664.


 

embed video plugin powered by Union Development

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Oblíbené scény a filmové hlášky

Website Design
Copyright 2011 - 2015. Licence Creative Commons. Gustav Hilmar - hrál často postavy zemitých, tvrdých chlapů. All Rights Reserved. Časopis Film a video, jehož autorem je Filmexport Home Video s.r.o., podléhá licenci Creative Commons. Uveďte autora, neužívejte komerčně 3.0 Unported. ISSN 1805-5028 (Print) ISSN 1805-5036 (On-line)
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free