Film a video
VÝSTAVA „ELEGANCE DOBY R. A. DVORSKÉHO“
Dvůr Králové nad Labem, 6. února 2014 – Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem slavnostně otevře novou výstavu „ELEGANCE DOBY R. A. DVORSKÉHO“.
Filmové tipy - únor 2014
A je tu únor! A co jsme si pro vás připravili tento měsíc? Novinkou jsou filmy Mikoláš Aleš a Siréna. Stále však platí, že na novinových stáncích můžete sehnat filmy za akční cenu 29 Kč i oblíbené filmy za 99 Kč, které znovu uvádíme do distribuce a které to jsou?
Jeden den v římském nevěstinci
Tma jako v pytli, nenapodobitelné výpary lidských těl, puch, špína, ženy, víno, zpěv. To charakterizovalo nevěstince ve starověkém Římě. Nevěstince s příznačnou lucernou, která svým osvětlením vábila zbloudilé pocestné na trochu nevinného pobavení...
Jarmila Kurandová - vytvářela krásné typy obětavých žen
Narodila se 30. ledna 1890 ve Veselé u Počátek v rodině hajného. V patnácti letech odešla sloužit do Prahy, kde se stala častou návštěvnicí opery a činohry Národního divadla. Na inzerát se přihlásila k Houskově divadelní společnosti a až do konce 1. světové války hrála v různých kočovných společnostech. Po převratu, po ročním působení v Ostravě, přešla na patnáct let do Olomouce. Odtud vedla její cesta v roce 1935 do Státního divadla v Brně, kde byla v angažmá až do odchodu na odpočinek (1960).
NEONOVÉ OKO NAD HOLEŠOVICEMI
Po konci první světové války se na poli architektury objevují nová témata, která jsou promýšlena architekty v celé Evropě. V návaznosti na nutnou poválečnou obnovu se jednalo především o otázku bydlení. Architektonická avantgarda 20. let chápala výstavbu sociálních bytů nejen jako příležitost k radikální proměně životního stylu, ale rovněž jako etickou nutnost, k níž tvůrce zavazuje jejich status progresivních umělců. Podstatným faktorem byla i levicová politická orientace celé umělecké avantgardy.
Elmar Klos - režisér, scenárista, dramaturg a pedagog
Narodil se 26. ledna 1910 v Brně. Už jako gymnazista v šestnácti letech spolupracoval se spisovatelem humoristou Josefem Skružným na scénářích pro němé veselohry s Vlastou Burianem Falešná kočička, Lásky Kačenky Strnadové a Milenky starého kriminálníka. Po studiu na právnické fakultě byl krátce zaměstnán jako úředník Sociální pojišťovny v Praze. V roce 1932 jej do jedné ze studentských rolí svého dramatu Před maturitou obsadil Vladislav Vančura.
Soutěž s Františkem Smolíkem UKONČENA
Soutěžíme o set tří filmů na DVD, ve kterých hraje František Smolík! V sadě najdete filmy - Batalion, Barbora Hlavsová, Nezbedný bakalář. Znáte odpověď na jednoduchou soutěžní otázku? Zapojte se do soutěže!
Božena Němcová - svůj životní úděl vyvažovala literární tvorbou
Narodila se jako Barbora Panklová v roce 1820 ve Vídni. O přesné datum jejího narození a o její rodiče se dosud vedou spory. Jednou z domněnek je, že rakouský Němec, panský kočí Johann Pankl, a česká služka Terezie Novotná, které oba zaměstnávala vévodkyně Zaháňská, mohli být pouze jejími adoptivními rodiči. Tudíž namísto dne jejího narození mohli dát zapsat datum, kdy si děvčátko osvojili, takže skutečný den narození může spadat před uváděné datum 4. února 1820.
Jiří Sequens: Víc než jen Atentát, „hříšníci“ a major Zeman
Existují režiséři, jejichž jména známe, ale nejsme schopni si je spojit s jediným filmem. Pak jsou filmy, které jsme viděli nebo o nich četli či slyšeli, ale nemůžeme si vzpomenout, kdo je jejich režisérem. Poté jsou filmoví tvůrci, u nichž si dokážeme okamžitě vzpomenout na téměř všechny jejich snímky. A nakonec jsou takoví režiséři, jež jsou pro širší veřejnost známí pouze několika počiny, přičemž jejich filmografie často skrývá mnohem více. Kým je režisérská osobnost československé kinematografie Jiří Sequens?
Marie Majerová - novinářka, spisovatelka a překladatelka
Vlastním jménem Marie Bartošová, provdaná Stivínová, pak Tusarová, se narodila 1. února 1882 v Úvalech u Prahy. Vyrůstala v prostředí průmyslového a proletářského Kladna, kde vychodila měšťanskou školu (1897). Rok byla služebnou v Budapešti, poté pracovala jako písařka v Praze. V osmnácti letech se sblížila s anarchistickými literáty kolem Stanislava Kostky Neumanna, v jehož Novém kultu také uveřejnila své první verše, silně ovlivněné básníkem Františkem Gellnerem. V letech 1904-06 pobývala ve Vídni, kde se její muž stal redaktorem českých sociálně demokratických Dělnických listů a začala se aktivně účastnit práce v dělnickém hnutí. Po studijním pobytu v Paříži 1906-07 se vrátila do Prahy a stala se členkou sociální demokracie (1908-21) a redaktorkou sociálně demokratického tisku (Právo lidu, Dělnické listy).